فیزیوتراپی یکی از بهترین روش ها برای رهایی از عوارض حاملگی مانند کمر درد و کمک به زایمان راحت می باشد.فیزیوتراپی در مراحل مختلف حاملگی و بعد از زایمان و شاید مهم تر از آنها قبل از زایمان به سلامت مادر و بیمار کمک می کند. ما انجام فیزیوتراپی را به تمام خانم هایی که قصد باراری دارند توصیه می کنیم. در واقع انجام فیزیوتراپی یکی از الزام های حاملگی موفق در کنار سایر مراقبت های پزشکی می باشد.
حدود پنجاه تا هفتاد درصد از مادران باردار در طول حاملگی کمر درد را تجربه می کنند. این کمر درد ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله افزایش بعضی از هورمون ها، تغییر مکان مرکز ثقل بدن، افزایش وزن، به هم ریختن راستای درست بدن و افزایش استرس مادر.
در طول چهل سال گذشته میانگین سنی اولین بارداری مادران از بیست و یک سال و چهار ماه به بیست و پنج سال افزایش یافته است. و موضوعی که بسیار واضح می باشد کاهش میزان فعالیت فیزیکی در سن بیست و پنج سالگی نسبت به بیست و یک سالگی می باشد که این موضوع می تواند یک مسئله مشکل آفرین برای حاملگی و سلامت مادر و جنین باشد.
سه مشکل عمده در دوره حاملگی شامل کمر درد، دردهای لگن و بی اختیاری ادرار می باشند که هر سه مورد با مراقبت و درمان های فیزیوتراپی تا حد زیادی قابل حل می باشند.
فیزیوتراپی برای کاهش درد
ممکن است تعجب کنید که فیزیوتراپی می تواند روی چهار تا از پنج علتی که برای کمر دردهای ضمن حاملگی ذکر کردیم اثر گذار باشد. فیزیوتراپی یکی از مداخلات پزشکی است که یکی از تخصص های مهم آن موضوع درد و کاهش آن می باشد. فیزیوتراپی در کاهش درد بسیار سریع و مهمتر از آن بدون عوارض عمل می کند به گونه ای که با خروج از مطب فیزیوتراپی احساس بسیار راحت تری نسبت به قبل از جلسه خواهید داشت. فیزیوتراپی یک تخصص بر اساس یافته های پزشکی نوین می باشد و تحت پوشش بسیاری از بیمه های درمانی نیز می باشد. در نتیجه هزینه های درمانی فیزیوتراپی به مراتب کمتر از دیگر درمان ها می باشند و مهمتر از آن اینکه در مقایسه با درمان های دارویی کمترین عوارض را برای مادر و جنین بر جای میگذارد.
در درمان فیزیوتراپی برای درد های زمان حاملگی یا بعد از آن بیشتر موارد زیر مورد توجه قرار می گیرند
• راستای درست بدن
• راستای درست مفاصل
• قدرت عضلات
• انعطاف پذیری عضلات
• درگیری های عصبی
• کاهش درد با تجهیزات فیزیکی استاندارد و بدون عوارض
اضافه وزن، راستای نادرست بدن، استرس و کنترل مرکز ثقل بدن در ارتباط نزدیک با یکدیگر هستند. تغییر در وضعیت مرکز ثقل بدن راستای درست بدن را به هم میریزد و این باعث اجبار عضلات به فعالت بیش از ظرفیت آنها می شود که نتیجه ی آن خستگی و درد و عدم تمایل به فعالیت بدنی می باشد. این دومینوی بسیار آسیب رسان می تواند با درمان های فیزیوتراپی متوقف شود. با افزایش وزن جنین مرکز ثقل بدن به سمت جلو جا به جا می شود و این موضوه باعث نیاز بیشتر به فعالیت عضلات پشت ستون فقرات می شود. با جابه جایی مرکز ثقل به تدریج ستون فقرات مادر به سمت جلو خم می شود و سر وگردن نیز به جلو متمایل می شوند. شانه ها گرد میشوند عضلات سینه ای کوتاه می شوند و فشار وارد بر عضلات خصوصا در ناحیه گردن زیاد می شود. افزایش وزن به خودی خود نیز باعث افزایش فشار وارد بر مهره ها و دیسک های بین مهره ای خصوصا در ناحیه کمر می شود.
تمرین های دقیقی که با توجه به معاینه و شرایط خاص هر بیمار توسط فیزیوتراپیست تجویز میشوند باعث افزایش قدرت و تحمل عضلات خصوصا در ران و کمر و شکم می شود. داشتن عضلات قدرتمند به کاهش فشار وارد بر ستون فقرات کمک شایانی می کند و در نتیجه درد های زمان حاملگی به شدت کاهش می یابند و عوارض حاملگی و زایمان، بعد از به دنیا آمدن نوزاد خیلی زودتر نسبت به حالت عادی از بین می روند. تمرینات فیزیوتراپی که برای مادران باردار تجویز می شوند باید با دقت و با توجه به عامل ایجاد کننده ی درد تجویز شوند تا در عین کاهش درد سلامت مادر و جنین نیز با خطر رو به رو نشود. پیشنهاد ما به مادران باردار ابتدا معاینه ی دقیق فیزیوتراپی و بعد دریافت درمان مناسب می باشد تا کمترین عوارض متوجه مادر و جنین شود.
فیزیوتراپی برای رفع بی اختیاری ادراری زمان حاملگی و بعد از زایمان

بی اختیاری ادراری یکی از بدترین عوارض حاملگی می باشد که بسیاری از مادران در زمان حاملگی یا بعد از زایمان به دلیل مشکلات ایجاد شده در عضلات کف لگن از آن رنج می برند.
متخصصین فیزیوتراپی با تجویز برنا مه های درمانی برای عضلات کف لگن میزان بی اختیاری ادرار را به حد اقل ممکن می رسانند و با درمان های مناسب که عضلات تنه و کف لگن را مورد هدف قرار می دهند از درد های کمر و لگن جلوگیری می کنند. تجهیزات الکترفیزیکی زیادی نیز در کلینیک های فیزیوتراپی موجود هستند که در رفع مشکلات فوق بسیار کمک کننده می باشند.

دو نکته بسیار مهم در مورد فیزیوتراپی مادران باردار
• مهمتر از هر چیزی تجویز درمان فیزیوتراپی و تمرینات تقویتی و کششی فقط توسط فیزیوتراپیست می باشد.
• مراقبت های فیزیوتراپی باید در کنار سایر مراقبت های پزشکی مدت ها قبل از حاملگی شروع بشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی اینترنتی