صاف بودن کف پا (Pes planus (flat foot: این اختلال به حالتی اطلاق می شود که قوس طولی پا پایین تر از حالت نرمال خودش قرار می گیرد. زمانی که این قوس پایین تر از حالت نرمال باشد قسمت بیشتری از پا در تماس با سطح زمین قرار می گیرد. یکی از دلایل عمده ی صاف شدن کف پا پرونیشن پا می باشد (استخوان تالوس از سمت داخل برجسته می شود و کف پا در تماس بیشتری با کف زمین قرار می گیرد)
. صاف بودن کف پا باعث اختلال در مکانیسم جذب شوک و مکانیسم های مرتبط با تعادل و ثبات بدن می شود. پرونیشن بیش از حد همچنین می تواند باعث اختلال در Functional chain reaction اندام تحتانی، لگن و کمر شود. این موضوع در ارتباط با مفصل ساب تالار می باشد که هنگام راه رفتن، از طریق ارتباط خود با مچ پا، حرکت چرخشی را به اندام تحتانی منتقل می کند. (Norkin & Levangie, 1993)
در سیکل راه رفتن هنگامی که پا روی زمین است مفصل ساب تالار مقدار کمی حرکت می کند. در هنگام Heel strike این مفصل در حالت نوترال می باشد. درMidstance به پرونیشن می رود (از طریق تالوس) و در هنگام Push off به سوپینیشن می رود.
در نتیجه در سیکل راه رفتن، تیبیا در پاسخ به پرونیشن و سوپینیشن مفصل ساب تالار به ترتیب به سمت داخل و خارج می چرخد. واضح است که اختلالات فانکشنال در مفصل ساب تالار مستقیما تمام مفاصل بالای آن را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین باعث اختلال در سیکل راه رفتن می شود(Norkin & Levangie, 1993).

عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد صافی کف پا بشوند:
• مشکلات ساختاری در استخوان های کف پا
• ناتوانی لیگامان های کف پا در انجام صحیح فانکشن خود ( به دلیل hyperflexibility )
• هایپرموبیلیتی مفصل ساب تالار

فیزیوتراپی برای درمان صافی کف پا:
به صورت کلی صاف بودن کف پا دو نوع دارد. یک نوع آن فانکشنال می باشد که درمان پذیرتر است و نوع دیگر آن استراکچرال بوده که درمان آن سخت تر است. درمان به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد
• تقویت عضلات داخلی پا به منظور حفظ قوس ها
• تقویت عضلات مرتبط باPlantar Flexiont


Reference: Postural disorders and musculoskeletal dysfunction diagnosis, prevention and treatment, Second edition, Gill Solberg

ترجمه: ایران فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی اینترنتی