تاثیرکینزیوتیپینگ(kinesiotaping) بر  روی کاهش گودی کمر: گودی کمر یکی از مشکلاتی می باشد که بسیاری از افراد عادی و سالم جامعه نیز به دلایل مختلف به آن مبتلا هستند. زاویه ی قوس کمر حدود سی درجه می باشد و افزایش آن به چهل درجه هایپر لوردوز (به انگلیسی: hyperlordosis) نامیده می شود.

درمان اصلی برای گودی کمر فیزیوتراپی می باشد.

در فیزیوتراپی روش های زیادی برای برگرداندن قوس کمر به حالت نرمال وجود دارد. که پایه و اساس همه ی این روش ها تقویت و کش دادن عضلات به صورت انتخابی می باشد. البته طیف درمان ها وسیع می باشد و فیزیوتراپیست بر اساس یافته های علمی و همچنین تجربه ی خود از روش های مختلفی برای درمان استفاده می کند.

امروزه با پیشرفت علم و گسترش تحقیقات در زمینه های مختلف روش های جدیدی برای سرعت بخشیدن به درمان این دفورمیتی پیدا شده است.

یکی از این روش ها استفاده از کینزیوتیپینگ می باشد. کینزیوتیپ به نوارهای چسبان و آلاستیک اطلاق می شود که با چسبیدن روی پوست اثرات درمانی خود را روی بافت عضله، فاشیا و … اعمال می کنند. کینزیوتیپ در گذشته عمدتا برای ورزشکاران استفاده می شد ولی امروزه جنبه ی درمانی نیز پیدا کرده و به صورت گسترده توسط فیزیوتراپیست ها مورد استفاده قرار می گیرد. در یک مطالعه که توسط خانم فریدون نژاد و همکارانشان انجام شد اثرات کینزیوتیپینک برای اصلاح گودی کمر در خانم های میانسال بررسی شد، نتایج مطالعه نشان داد که کینزیوتیپینگ عضلات شکم در طولانی مدت اثرات مثبتی روی کاهش قوس کمر بر جای می گذارد و یک عامل بسیار مهم برای سرعت بخشیدن به درمان گودی کمر می باشد. این درمان نیز در کنار سایر درمان های فیزیوتراپی برای اصلاح گودی کمر پیشنهاد می شود.

در اکثر کلینیک های فیزیوتراپی در ایران نیز همگام با سایر کشور های دنیا از کینزیوتیپینگ برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی اینترنتی