دیابت یا بیماری قند (Diabetes یا Diabetes Mellitus)، یک اختلال متابولیک (سوخت و ساز) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم‌های مختلفی است. دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیک، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

 

فیزیوتراپی چه کمکی می تواند به افراد مبتلا به دیابت بکند؟

فیزیوتراپی با استفاده از مدالیته ها و تکنیک های درمانی خاص می توانند در موارد زیر به افراد دیابتی کمک کنند.

 

مشکلات عروقی

بیماران دیابتی معمولا با آسیب عروق خونی رو به رو هستند و یکی از عوارض شایع آن ادم و ورم اندام تحتانی می باشد.
در این موارد فیزیوتراپی با استفاده از دستگاه هایی همچون وازوترین و تکنیک های درمان دستی و کینزیوتیپینگ به کاهش ادم اندام ها کمک می کند.

 

مشکلات مربوط به اعصاب محیطی

یکی دیگر از مشکلات شایع نوروپاتی ها به معنای آسیب های اعصاب محیطی می باشند که در این مورد نیز بازآموزی حسی ، تمرینات دامنه حرکتی و … توسط فیزیوتراپیست انجام می شود.

 

چاقی

ورزش منظم و متناسب با سطح سلامت جسمانی بیمار به کنترل قند خون و چاقی کمک فراوانی می کند. ورزش باید به صورت کنترل شده و منظم تحت نظز فیزیوتراپیست انجام بشود. همچنین ورزش کنترل شده در خدمت سلامت قلبی بیمار نیز می باشد.

 

زخم

زخم های دیابتی نیز بسیار شایع می باشند.
لیزر درمانی و همچنین استفاده از دستگاه التراسوند توسط فیزیوتراپیست در کنترل این زخم ها بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی اینترنتی